Azyl czyli film o rodzinie Żabińskich ratujących Żydów

Azyl to film o rodzinie Żabińskich. Wyreżyserowany przez Niki Caro obraz inspirowany jest prawdziwą historią Antoniny i Jana Żabińskich. Małżeństwo zoologów prowadziło zoo w międzywojennej Warszawie, w którym w trakcie niemieckiej okupacji chronili w nim skazanych na zagładę Żydów.

Azyl to historia opowiedziana “z polskiej perspektywy”

Krytyk filmowy Janusz Wróblewski uważa, że jest to niezwykle ważny dla Polski film, ponieważ na ogół w filmach o Holocauście bohaterami są Żydzi. Tu zaś bohaterką jest Polka, żona dyrektora warszawskiego zoo, w którym uratowanych zostało kilkaset osób. Ta historia, podkreśla krytyk, została opowiedziana “z polskiej perspektywy” i to ma dla nas wyjątkową wartość.

Janusz Wróblewski podkreśla, że najmocniejszą stroną tego filmu jest sama historia niezwykle bohaterskiej postawy państwa Żabińskich oraz rola Jessiki Chastain, która zagrała Antoninę Żabińską.
Krytyk podkreśla, że Azyl pokazuje, że nawet w najtrudniejszych momentach można odkryć w sobie pokłady dobra. “To film o dobru i ludziach dobrych, i o tym, że dobro ratuje tragiczną sytuację”. Dlatego, wyjaśnia krytyk, jest to film wyjątkowy ponieważ najczęściej opowiadane są historie tragiczne, o ludziach, którzy ulegają złu, tu jest “anielska postać, która sprawdza się w każdej sytuacji”.

Tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

W ciągu trzech lat przez warszawskie zoo przeszły setki żydowskich uciekinierów, niektórzy z nich mieszkali w piwnicy willi Żabińskich, znajdującej się na terenie ogrodu. Tę działalność Jana i Antoniny Żabińskich uhonorował izraelski instytut Jad Waszem, nadając obojgu w 1965 tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W sumie ten tytuł otrzymało ponad 26 tysięcy osób, wśród nich Polacy stanowią najliczniejszą grupę. Za ratunek skazanym przez Niemców na zagładę Żydom uhonorowanych zostało 6620 Polaków. Od 6 marca 2013 obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Jego ustanowienie poparł m.in. w 2012 Parlament Europejski. Osoba uznana za Sprawiedliwego jest odznaczana specjalnie wybitym medalem noszącym jej imię i nazwisko, dyplomem honorowym i przywilejem wpisania nazwiska na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jad Waszem.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach /kry