Triplicate – nowy album Boba Dylana

Dziś ukazuje się kolejny album Boba Dylana. Składający się z trzech płyt zestaw nosi tytuł “Triplicate”. Znalazły się na nim klasyczne utwory z połowy ubiegłego wieku, wiele wykonywanych przez Franka Sinatrę.

Na każdej z trzech płyt składających się na “Triplicate” znalazło się 10 powiązanych tematycznie utworów. Są wśród nich takie przeboje jak “Stormy weather”, “My one and only love”, “Day in, day out” oraz “I could have told you”. Zestaw ukaże się w różnych formatach: na CD, płytach winylowych i w wersji elektronicznej. Krytycy mówią o nowym albumie Dylana jako o sentymentalnym powrocie do złotego wieku amerykańskiej twórczości piosenkarskiej.

Posłuchaj

Album promuje utwór I Could Have Told You zamieszczony w serwisie YouTube.

Triplicate trzydziesty trzeci…

“Triplicate” jest trzydziestym trzecim albumem studyjnym Boba Dylana i trzecim zawierającym klasyczne utwory. Ukazuje się niespełna pół roku po przyznaniu artyście nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Dylan odbierze nagrodę w najbliższy weekend przy okazji koncertów w Sztokholmie. Piosenkarz spotka się z członkami Komitetu Noblowskiego na zamkniętej kameralnej ceremonii, bez udziału publiczności i dziennikarzy.

Biografia

Bob Dylan (ur. jako Robert Allen Zimmerman 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2016. Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Swój indywidualny styl oparł na wielu gatunkach muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country bluesa poprzez country do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu. Występuje z gitarą akustyczną, elektryczną, keyboardem, harmonijką ustną.

Wczesne utwory Boba Dylana zawierające komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne i odwołujące się do literatury ignorowały istniejące konwencje muzyki pop, wpisując się w nurt ówczesnej kontrkultury. Twórca piosenek uznawanych za hymny pokolenia: Blowin’ in the Wind, Like a Rolling Stone i protest songów: The Times They Are a-Changin’, Hurricane. Jego twórczość była nagradzana Grammy, Oscarem, Nagrodą Pulitzera oraz Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury[4]. W 2009 r. otrzymał Narodowy Medal Sztuki, a w 2012 – Prezydencki Medal Wolności