Chopin i jego Europa 2017- festiwal

Ponad 40 koncertów, kilkadziesiąt gwiazd muzyki klasycznej – w Warszawie już po raz 13. odbędzie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa 2017. Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

Chopin i jego Europa 2017 – idea

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej wyjaśniał, że w tym roku tegoroczną ideą festiwalu jest nawiązanie do hasła “Od Bacha do Chopina”. Chodzi – tłumaczy dyrektor Leszczyński – o “fundamentalne” zestawienie dwóch uniwersalnych wartości w muzyce, od koncertów branderburskich Bacha po utwory Chopina w wielu kontekstach wykonawczych.

Program

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Festiwal zamknie koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą jej szefa, maestro Jacka Kaspszyka w sobotę, 29 sierpnia o godz. 20:00. Zespół towarzyszyć będzie trójce pianistów, laureatów ostatniej edycji Konkursu (2010) – Yuliannie Avdeevej i Ingolfowi Wunderowi, a także polskiemu laureatowi Konkursu z 1985 r. – Krzysztofowi Jabłońskiemu. W programie wieczoru koncerty fortepianowe Chopina i Rachmaninowa.

Festiwal, który rozpocznie się 12 sierpnia będzie obecny na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Będzie można wysłuchać transmisji i retransmisji koncertów. Dyrektor radiowej Dwójki Małgorzata Małaszko – Stasiewicz zapewnia, że ten festiwal jest niezwykle ważny dla Polskiego Radia. Dlaczego? Ponieważ wiele koncertów Polskie Radio będzie udostępniało też radiofoniom publicznym z Europy i świata. Podczas festiwalu wystąpią laureaci konkursów chopinowskich między innymi: Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Julianna Awdiejewa.

iar/filharmonia.pl