Wrocław dla Gwinei – 100 tys. książek

Następna Światowa Stolica Książki UNESCO, Konakry w Gwinei, potrzebuje naszej pomocy. Włączmy się w walkę z jednym z najpoważniejszych problemów tego kraju – analfabetyzmem. Podarujmy tamtejszym pierwszoklasistom elementarze. Wrocław dla Gwinei!

Analfabetyzm w Gwinei

Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. To kraj, którego mieszkańcy porozumiewają się w kilkunastu językach plemiennych, a języka francuskiego – oficjalnego języka państwowego, jedynego, w którym mogą się komunikować wszyscy mieszkańcy Gwinei, dzieci nie poznają w domu, lecz uczą się dopiero w szkole. Gwinea to wreszcie kraj, który do niedawna zmagał się z epidemią eboli, a wciąż zmaga się z traumą po tej tragedii. Decyzja o przyznaniu Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO była spowodowana także tym faktem, o czym informowała Irina Bokova, Sekretarz Generalna UNESCO, mówiąc o próbie symbolicznego zdjęcia z Gwinei „klątwy eboli”.

Wrocław dla Gwinei to konkretna pomoc

Elementarze zostaną przekazane dzieciom z Gwinei w sposób systemowy, za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. 100 000 egzemplarzy certyfikowanego francuskojęzycznego podręcznika, w październiku ma dotrzeć do pierwszoklasistów w Konakry. Klasyczny elementarz zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy dla dzieci, przetłumaczonych na język francuski. Oceniamy, że podręczniki te będą służyć przez kilka lat grupie co najmniej 500 000 pierwszoklasistów z Konakry.

Jak pomóc?

Zachęcamy wszystkich wrocławian do włączenia się do akcji! Nawet symboliczna darowizna będzie konkretną i wielką pomocą. Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji Art Transparent: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548 z dopiskiem darowizna Wrocław dla Gwinei.