Polot nad niskimi strefami – niepublikowane utwory Białoszewskiego

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprezentował niepublikowane dotąd utwory Mirona Białoszewskiego. 5 kwietnia odbyła się premiera 13 tomu Utworów Zebranych poety Polot nad niskimi strefami. Nowa publikacja to zbiór wierszy rozproszonych i niepublikowanych, przekładów poetyckich oraz dramatów twórcy z lat 1942 – 1970.

Polot nad niskimi strefami – pierwsze próby poetyckie

W książce odkrywamy mało znany okres twórczości Mirona Białoszewskiego, czyli pierwsze próby poetyckie – mówi redaktor publikacji Maciej Byliniak. To teksty z czasów jego młodości, kiedy nie był znany i szukał swojego głosu. Rozmówca IAR dodaje, że prace poety z tego okresu są naznaczone przez okupację niemiecką. Pierwsze wiersze charakteryzują się stylistyką, której nie odnajdziemy w jego późniejszych tekstach – mówi redaktor zbioru Polot nad niskimi strefami .

Publikacja zawiera również utwory z czasów jego debiutu książkowego, późniejsze eksperymenty językowe, aż po ostatnie wersy napisane przed kilkuletnią przerwą w 1970 roku.

Szersza perspektywa

Maciej Byliniak wyjaśnia, że dzięki publikacji możemy poznać twórczość poety z szerszej perspektywy. Odnajdujemy wątki, uzupełnienia, marginesy wszystkich jego tomików poetyckich, które ukazały się w tym okresie. Większość tekstów zawartych w publikacji to refleksja poety nad samym sobą, codziennością, osadzona w grach językowych. Publikacja zawiera również utwory o charakterze dziennikowym.

Według Rozmówcy IAR Miron Białoszewski jest jednym z najciekawszych poetów polskich XX wieku. Redaktor zbioru Polot nad niskimi strefami zaznacza, że każdy nowy, nieznany tekst tego twórcy jest interesujący

PiW zaplanował premierę drugiej części niepublikowanych utworów Mirona Białoszewskiego z lat 1975-1983 na wrzesień.

źródło: iar