Festiwal Węgierska Wiosna Filmowa

Ponad 20 najlepszych węgierskich filmów będzie można obejrzeć podczas wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Festiwal Węgierska Wiosna Filmowa. Festiwal potrwa od 19 do 27 kwietnia – w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W programie znalazły się filmy fabularne, krótkometrażowe, blok animacji i klasyka węgierskiego kina dla dzieci.

Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury Janos Tischler mówi, że festiwal wraca do Polski z węgierskimi zdobywcami prestiżowych nagród filmowych. Po 5 latach nieobecności festiwalu w Polsce pokazujemy najlepsze węgierskie filmy, które cieszą się uznaniem i popularnością wśród widzów na całym świecie – podkreślił Janos Tischler. Rozmówca IAR dodaje, w programie “Węgierskiej Wiosny Filmowej” znajdą się między innymi: zdobywca Złotego Niedźwiedzia “Dusza i Ciało”, nagrodzone oscarem “Syn Szawła i “Chór” oraz zwycięzca festiwalu w Karlowych Warach “To nie są najlepsze dni mojego życia”. Dyrektor Instytutu Węgierskiego mówi, że zaprezentowane będą również filmy, które dopiero wchodzą do kin. Janos Tischler ma nadzieję, że również te produkcje zostaną docenione.

Festiwal Węgierska Wiosna Filmowa- cel

Festiwal Węgierska Wiosna Filmowa ma jeden cel. Jest nim promocja węgierskiej kinematografii, która w ostatnich latach prezentuje wysoki poziom – wyjaśnia kierownik do spraw programowych Instytutu Kultury Węgierskiej Gaspar Keresztes. Jeszcze parę lat temu na Węgrzech i w Polsce w kinach nie grano węgierskich filmów – mówi rozmówca IAR. Jak dodaje, ten festiwal ma pokazać, że węgierskie kino jest w świetnej kondycji i może gościć na ekranach kin w całej Europie. Gaspar Keresztes wyjaśnia, że stworzono idealne warunki instytucjonalne dla rozwoju węgierskiej kinematografii. Dodatkowo dorasta nowa generacja twórców, a ci znani wciąż kręcą nowe filmy – zaznacza kierownik do spraw programowych Instytutu Kultury Węgierskiej. “Jesteśmy teraz w raju filmowym” – podkreśla Gaspar Keresztes.

Festiwal odbywa się w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Polskie Radio objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Węgierski Instytut Kultury

Węgierski Instytut Kultury (Magyar Kulturális Intézet) – węgierska placówka kulturalna w Polsce. Jest jednym z najstarszych instytutów kultury w Polsce, działającym od 1935. Instytut Węgierski do dziś posiada szczególny status w polskim życiu kulturalnym i publicznym, o czym świadczą liczne kontakty z najważniejszymi osobistościami polskiego życia kulturalnego i artystycznego.

iar