Światowy Dzień Książki we Wrocławskim Domu Literatury

W tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich łączy się we Wrocławiu z pożegnaniem przez miasto tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO. Wrocławski Dom Literatury zaprasza z tej okazji na pierwsze w tym roku, wiosenne, Bookowisko. Propozycja dotyczy także rozmowy o twórczości Bohumila Hrabala wraz z wystawą zdjęć o autorze i absolutnie wyjątkowe Śniadanie literackie z udziałem gości Europejskiej Nocy Literatury.

Wrocławianie mają przed sobą wyjątkowy literacki weekend. W dniach od 20 do 23 kwietnia w ramach programu Poczytaj mi Wrocław w całym mieście odbędzie się szereg imprez. Nad całością czuwa zespół Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016, który wspólnie z wrocławskimi instytucjami kultury przygotował prawdziwy maraton literatury.

Światowy Dzień Książki – start

Światowy Dzień Książki rozpocznie się we Wrocławskim Domu Literatury, gdzie już w czwartek 20 kwietnia o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie z cyklu Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze. Jest to nowy format spotkań organizowanych w klubie PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Są one prowadzone przez Irka Grina, kuratora Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatora Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Kwietniowa odsłona poświęcona będzie osobie i twórczości Bohumila Hrabala, a udział w niej wezmą dwaj wybitni znawcy tematu: Jan Stachowski i Aleksander Kaczorowski. Pretekstem do spotkania jest wernisaż prezentowanej w PROZIE wystawy zdjęć Magiczny świat Bohumila Hrabala autorstwa Ladislava Michalka. Fotograf należy do najbliższego otoczenia pisarza.

Do Przejścia Garncarskiego warto wrócić ponownie w niedzielę 23 kwietnia, kiedy to w godzinach 11:00–15:00 odbędzie się pierwsza w tym roku, wiosenna, edycja Bookowiska, czyli otwartej wyprzedaży domowej literatury. Będzie to kiermasz książek dla wszystkich, którzy chcą podzielić się z innymi dobrą literaturą, mają w domu księgozbiory niemieszczące się już na półkach bądź też po prostu poszukują tytułów niedostępnych w księgarniach. Ceny będą bardzo przystępne, często wręcz symboliczne, dlatego nie może tu zabraknąć prawdziwych bibliofilów.

Wstęp na Bookowisko jest wolny, a dla tych, którzy chcą sprzedawać książki, organizatorzy prowadzą bezpłatną rezerwację miejsc na kiermaszu. Wystarczy napisać maila na adres: wdl@domliteratury.wroc.pl. Warto się pośpieszyć, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Podczas Bookowiska odbędzie się również akcja Stowarzyszenia Garaże Kultury Owoce z poezją. Wiersze do zrywania i czytania oraz poetycki performance plenerowy Teatru Ej.Aj Kochani ludożercy (godz. 13:00–13:30).

Równolegle w klubie PROZA będzie można rozkoszować się przepysznym Śniadaniem literackim z udziałem gości Europejskiej Nocy Literatury. Komu więc będzie mało sobotniego spotkania z nimi podczas czytań, niech koniecznie zarezerwuje wcześniej miejsce na niedzielę. Zapisy prowadzone są mailowo: wdl@domliteratury.wroc.pl; a cena Śniadania literackiego to 25 złotych.