74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19. kwietnia to 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia, o godzinie 13:00 rozpoczną się uroczystości przy płycie pamiątkowej na placu Bohaterów Getta Warszawskiego (przejście od ulicy Kazimierza Wielkiego w stronę Placu Solnego, Wrocław).

Następnie zapraszamy na wydarzenia do Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem.

74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – program

14:45 Otwarcie wystawy “Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” (II piętro synagogi Pod Białym Bocianem), wstęp wolny

17:30 Pokaz filmu “Sklep przy głównej ulicy” z Idą Kamińską (Klubokawiarnia Mleczarnia), poprzedzony wykładem Magdy Wójcik “Od Mirele Efros do Rozalii Lautmanovej – wszystkie role Idy Kamińskiej”. Bilety w cenie 5zł, rezerwacja: e-mail. bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540. Ilość miejsc ograniczona.

Tego dnia w synagodze Pod Białym Bocianem odbędą się także inne wydarzenia, których organizatorem jest Gmina Żydowska we Wrocławiu.

Wystawa “Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mimo, iż urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice — żydowscy i polscy. 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim to idealny moment, aby zaprezentować tą wystawę.

Po otwarciu w dniu 19. kwietnia wystawa eksponowana będzie przez cały kwiecień oraz maj w synagodze Pod Białym Bocianem w godzinach jej otwarcia (poniedziałek-czwartek 10:00-17:00, piątek i niedziela 10:00-16:00).

Projekcja filmu

Zapraszamy na pokaz filmu “Sklep przy głównej ulicy” (1965, reż. Ján Kadár, Elmar Klos) z Idą Kamińską w roli głównej. Wydarzenie odbędzie się w Klubokawiarni Mleczarnia (poziom -1).

Rozpoczniemy o godzinie 17:30 wykładem Magdy Wójcik (doktorantki Hochschule für Jüdische Studien w Heidelbergu) “Od Mirele Efros do Rozalii Lautmanovej – wszystkie role Idy Kamińskiej”. Bilety w cenie 5zł. Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540

O czechosłowackim filmie “Sklep przy głównej ulicy” Mariusz Szczygieł pisał: Są czasy, w których idzie się wielkimi krokami w niewłaściwą stronę. I choćby ktoś postanowił iść jak najwolniej i krokami jak najmniejszymi, skutek będzie ten sam. “Nie uda ci się być przyzwoitym” – takie motto powinna mieć nowela Grosmana. Film na jej podstawie zdobył w 1966 roku Oscara, a za główną rolę jako pierwsza aktorka z krajów komunistycznych nominowana do Oscara była Polka Ida Kamińska.

Organizator: Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, Fundacja Bente Kahan
Partnerzy: Gmina Żydowska we Wrocławiu, Mleczarnia
Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)