Zdzisław Peszkowski – ksiądz – wystawa w Muzeum Katyńskim

Muzeum Katyńskie w Warszawie otworzyło wystawę poświęconą losom rodzin zamordowanych polskich oficerów. Jej częścią jest ekspozycja czasowa, której bohaterem jest ksiądz Zdzisław Peszkowski, znany jako kapelan Rodzin Katyńskich.

Jak mówi kierownik muzeum, doktor Ewa Kowalska, ksiądz Zdzisław Peszkowski – wówczas oficer Wojska Polskiego – był więziony przez NKWD w Kozielsku i cudem uniknął egzekucji.

Ekspozycja dostępna tylko 3 miesiące

Ekspozycja poświęcona jego osobie będzie dostępna przez 3 miesiące. Powstała dzięki współpracy z Fundacją “Golgota Wschodu”, którą w 1999 roku założył bohater wystawy. Celem organizacji od początku istnienia jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej.

Jej obecna prezes Halina Kurpińska wyjaśnia, że ksiądz Zdzisław Peszkowski po ataku III Rzeszy na Rosję został wcielony do formowanej na wschodzie w 1941 roku Armii Andresa. Będąc oficerem, a wcześniej harcerzem odpowiadał również za polską młodzież i jej wychowanie w duchu patriotycznym. Pod koniec wojny, gdy okazało się, że powrót do wolnej Polski będzie niemożliwy, Zdzisław Peszkowski otrzymał od dowództwa rozkaz udania się z polską młodzieżą do Indii na mocy specjalnego porozumienia.

Ksiądz Zdzisław Peszkowski po wojnie

Po wojnie studiował w Oksfordzie, a w 1954 roku przyjął święcenia kapłańskie. Nagłaśnianiem zbrodni katyńskiej zajął się w latach 60-tych – tłumaczy Halina Kurpińska. Początkowo szukał rodzin pomordowanych jeńców, zbierał informacje i kontaktował się z historykami w kraju. Celem jego działań było zachowanie prawdy, którą władze PRL-u próbowały ukrywać.

W latach 90-tych ksiądz Zdzisław Peszkowski brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu. Zaangażował się w działalność scalającą środowiska rodzin katyńskich. Zmarł w 2007 roku.

Na wystawie w Muzeum Katyńskim znajdują się jego przedmioty osobiste i dokumenty. Pamiątki mieszczą się w czterech witrynach – każda z nich symbolizuje inny rozdział z jego życia. Zdzisław Peszkowski jest przedstawiany tutaj jako: harcerz, żołnierz, duchowny i działacz społeczny.

źródło: iar