Jerzy Wierzbicki – Bliski Wschód na fotografii

Jerzy Wierzbicki – fotoreporter, dziennikarz, wybitny znawca Bliskiego Wschodu, będzie gościem najbliższego spotkania podróżniczego w Centrum Kultury “Zamek”. Pokaże zdjęcia z lat 1999 – 2009 m.in. z Syrii, Iraku, Turcji i opowie o arabskim świecie jaki odszedł do historii, zmieciony przez konflikt militarny, państwo islamskie oraz terroryzm. Na spotkanie organizatorzy zapraszają 20 kwietnia, w czwartek o godz. 18:30, wstęp wolny.

Prezentacja “Bliski Wschód 1999-2009” zawiera fotografie wykonane w Syrii, Iraku, Turcji oraz kilku innych krajach regionu przed wybuchem wojny domowej. Jest to opowieść o arabskim świecie jaki odszedł do historii, zmiecionym przez konflikt militarny, państwo islamskie oraz terroryzm. Prezentacja, jakkolwiek pokazująca przeszłość odnosi się bezpośrednio do wydarzeń jakie mamy w czasach obecnych i porusza takie problemy jak imigracja, kulturowe zderzenie między zachodem a krajami islamskimi, kurdyjskie dążenie do niepodległości oraz islamski terroryzm.

Jerzy Wierzbicki (1975)

Autor dwóch cykli dokumentalnych o przemianach społeczno-ekonomicznych z okresu transformacji w Polsce “Postindustrialny Śląsk” oraz “Gdańsk Suburbia”, który został wydany w formie albumu w 2005.
Od 1999 związany zawodowo z Bliskim Wschodem. Początkowo uczestniczył w misjach archeologicznych, pracujących w Syrii, Iraku oraz Turcji. Od 2007 mieszkał i pracował jako fotograf w Sułtanacie Omanu dla arabskiej gazety Al Shabiba oraz Times of Oman. Od 2009 roku związany z Y Magazine. Do 2015 odbył prawie 300 wypraw w głąb Omańskiego interioru w poszukiwaniu materiałów do artykułów oraz zdjęć.

Jego fotografie były nagradzane na m.in “Humanity Photo Award 2004, Polska Fotografia prasowa 2003, oraz Newsweek Polska 2002. Publikował m.in w BBC.news, MiddleEastEye.net, Newsweek Polska, National Geographic Traveler, Kwartalnik Fotografia, B&W Magazine. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi oraz zbiorach prywatnych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie kończy pracę doktorską z fotografii artystycznej na Łódzkiej Szkole Filmowej.

Kultury Świata „Bliski Wschód 1999- 2009”
Gość: Jerzy Wierzbicki
20 kwietnia, czwartek, godzina 18:30-20:00
Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław
Wstęp wolny!