Koniec samotności -Benedict Wells – premiera

Jedna z najlepszych książek w Europie. Benedict Wells, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2016 roku, tworzy przejmującą i mądrą opowieść o rodzinie doświadczonej tragedią, o stracie i samotności i o tym, jak je przezwyciężyć. „Koniec samotności” wczoraj trafił do polskich księgarń.

Jules, Liz i Marty są jeszcze dziećmi, gdy ich rodzice giną w wypadku samochodowym. Rodzeństwo zamieszkuje w domu dziecka, gdzie każde na swój sposób zaczyna sobie radzić ze stratą. Liz zachowuje się, jakby zawsze była na scenie, Marty jest nerdem stroniącym od towarzystwa, a najmłodszy Jules z wesołego marzyciela staje się bojaźliwym odludkiem. Z powodu różnych wyborów życiowych powoli zaczynają się od siebie oddalać.

Trzydzieści lat później Jules ulega wypadkowi motocyklowemu, który staje się impulsem do refleksji nad dotychczasowym życiem. Wspomina rodzinę, która się rozpadła, wielką miłość do Alvy, jego szkolnej bratniej duszy, oraz wszystkie doświadczenia, które utwierdzają go w przekonaniu, że szczęście jest tak bardzo kruche. Nawet najradośniejszemu wydarzeniu w życiu towarzyszy melancholia, którą Jules tłumaczy następująco: „Trudne dzieciństwo jest jak niewidzialny wróg. Nigdy nie wiadomo, kiedy uderzy”.

Benedict Wells pomimo młodego wieku stworzył dojrzałą i przenikliwą opowieść o poszukiwaniu szczęścia i sensu egzystencji. Opisując uniwersalne treści o życiu i stracie, które kryją się w historii Julesa, autor uniknął patosu czy banalności.Zdecydował się jedynie na wierne przedstawienie historii osób, które doświadczyły czegoś nieodwracalnego. Dzięki temu powstała niezwykła książka o prywatnym, wręcz intymnym przesłaniu, które dotrze do każdego czytelnika.

Unikalny nastrój książki Wellsa spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków

Powieść ta wciąga czytelnika jak dobry kryminał, jest mądra życiowo i pełna współczucia dla opisywanych postaci. Wells przekroczywszy trzydziestkę, pisze jak stary mistrz. – Martin Wolf, Literaturspiegel

Ta powieść to taka cicha przyjemność. Pełna uczucia, ale nie przeładowana nim. Wesoła, ale bez przesady. Smutna, ale z promykiem nadziei na horyzoncie. – Christine Westermann, FrauTV

Trzymająca w napięciu, poruszająca, smutna historia, która jednak nie kończy się smutno dla czytelnika, tyle można zdradzić. Ta powieść to arcydzieło. – Claudio Armbruster, ZDF-Heute Journal

Benedict Wells urodził się w 1984 roku w Monachium. Po maturze w 2003 roku przeprowadził się do Berlina i poświęcił pisaniu. Na życie zarabiał różnymi pracami dorywczymi. Jego debiut „Becks letzter Sommer” ukazał się w 2008 roku i został sfilmowany. Jego powieść „Fast genial” (2011) znajdowała się przez kilka miesięcy na liście bestsellerów. Po wydaniu najnowszej powieści „Koniec samotności” w 2016 roku został laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej. Mieszka w Berlinie.