Polish Cinema for Beginners – “Hiszpanka” Łukasza Baryczka

Przed nami finał 8. sezonu Polish Cinema for Beginners – 27 kwietnia zakończymy filmową podróż po Polsce jednym z najoryginalniejszych i najbardziej stylowych polskich filmów początku XXI wieku. Ostatnim tytułem sezonu opowiadającego o polskich miastach będzie poznańska “Hiszpanka” Łukasza Barczyka.

Powstanie Wielkopolskie – jedyne zwycięskie w historii Polski – doprowadziło w 1918 roku do odrodzenia państwa po 123 latach zaborów. Wybuchło w Poznaniu po przyjeździe do Hotelu Bazar wybitnego pianisty Ignacego Paderewskiego. Jednak, w dotarciu do Poznania próbuje muzykowi przeszkodzić telepata Dr Abuse (w tej roli amerykański aktor Crispin Glover znany z filmów takich jak „Powrót do przyszłości”, „Dzikość serca” czy „Aniołki Charliego”) wmawiający Paderewskiemu objawy hiszpanki – grypy, która w latach 1918-19 pochłonęła więcej ofiar niż I wojna światowa. Do walki stanąć muszą więc nie tylko armaty, ale i duchy – Łukasz Barczyk utrwala legendę powstania nie poprzez historyczną rekonstrukcję, a odwołując się do świata fantazji, spirytyzmu, atmosfery epoki. Zrealizowany za zawrotną sumę 25 000 000 złotych film oszałamia kostiumami, scenografią, efektami specjalnymi film.

Zwiastun filmu “Hiszpanka”

Organizowane od 2012 roku Polish Cinema for Beginners skierowane jest do zainteresowanych historią polskiego kina, w szczególności do publiczności obcojęzycznej – to pierwszy w skali Polski program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do obcokrajowców, którzy często nigdy wcześniej nie mieli okazji, by poznać polską kinematografię. Całość odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię.  Podczas poprzednich edycji widzowie obejrzeli m.in. “Matkę Joannę od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, “Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy, “Rewers” Borysa Lankosza czy „W ciemności” Agnieszki Holland. W 8. sezonie Polish Cinema for Beginners przybliżamy krajobrazy, historię i specyfikę polskich miast.

Pokaz “Hiszpanki” odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.