Alex Marwood gościem MFK 2017

Znamy już pierwszych,  zagranicznych gości Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzi w maju brytyjska pisarka Alex Marwood.

Alex Marwood to pseudonim brytyjskiej pisarki i dziennikarki SerenyMackesy. Jest wnuczką dwóch pisarek, można więc zaryzykować stwierdzenie, że pisarstwo odziedziczyła w genach. Swój pierwszy THRILLER psychologiczny, „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, opublikowała jako Alex Marwood w 2012 roku; przyniósł jej między innymi Nagrodę im. Edgara Allana Poe i został przetłumaczony na 17 języków. Pisarka mieszka w Londynie i pracuje nad kolejnymi książkami.

Alex Marwood spotka się z czytelnikami w sobotę, 27 maja, o godz. 18.00 w Mediatece (pl. Teatralny 5).

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2017 odbędzie się w dniach 24 – 28 maja 2017. Więcej informacji będzie można znaleźć na festiwalowej stronie oraz na FB: https://tinyurl.com/kvvoodg.

Alex Marwood to wnuczka dwóch pisarek, można więc zaryzykować stwierdzenie, że upodobanie do literatury odziedziczyła w genach. A zanim zaczęła publikować thrillery psychologiczne jako Alex Marwood, pod własnym nazwiskiem wydała kilka powieści obyczajowych.

Alex Marwood to pseudonim brytyjskiej dziennikarki i pisarki Sereny Mackesy. Urodziła się jako córka historyka wojskowego i profesora literatury angielskiej Piersa Mackesy’ego oraz wnuczka dwóch pisarek: Margaret Kennedy (której książka „The Constant Nymph” była bestsellerem w latach dwudziestych XX wieku) oraz Leonory Mackesy, publikującej powieści dla kobiet pod pseudonimami Leonora Starr i Dorothy Rivers.

Serena Mackesy jest absolwentką literatury angielskiej na University of London. Po studiach pracowała w różnych zawodach: jako sekretarka, nauczycielka angielskiego, autorka słownika i krzyżówek, sprzedawca, wreszcie dziennikarka – pisała między innymi recenzje programów telewizyjnych dla „Independent” (udowadniając tym samym pomyłkę swojej nauczycielce, która powiedziała trzynastoletniej Serenie, że nie można żyć z oglądania telewizji).

Sama o sobie mówi, że jest raczej nudna, a ciekawe życie prowadzi w swojej głowie. Efekt? Książki, które publikuje.Zadebiutowała pod własnym nazwiskiem w 1999 roku powieścią „The Temp”. Następnie ukazały się „Virtue” (2000), „Simply Heaven” (2002) i „Hold My Hand” (2008).

Alex w Polsce

W 2012 roku pod pseudonimem Alex Marwood pisarka opublikowała swój pierwszy thriller psychologiczny, „The Wicked Girls” („Dziewczyny, które zabiły Chloe”). To historia dwóch nastolatek oskarżonych o zabicie czterolatki. Po dwudziestu pięciu latach, o młode kobiety, które zbudowały swoje życie na kłamstwie i pilnie strzegą swej prawdziwej tożsamości, upomina się przeszłość. Książka została nominowana w Wielkiej Brytanii do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii najlepsza powieść roku 2014. Została przetłumaczona na 17 języków.W 2014 roku ukazał się kolejny thriller Alex Marwood, „The Killer Next Door” („Zabójca z sąsiedztwa”). To połączenie naturalistycznego thrillera z inteligentną i zabawną czarną komedią. Powieść zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do jej sfilmowania kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Najnowszythriller autorki, „The Darkest Secret” („Najmroczniejszy sekret”), opublikowana w 2016 roku, to opowieść o narcystycznych zaburzeniach osobowości ze zbrodnią w tle.

Powieści pisarki zostały przetłumaczone łącznie na 19 języków, między innymi: francuski, włoski, niemiecki, holenderski, japoński i tajski.

Obecnie autorka mieszka w Londynie i pracuje nad kolejnymi powieściami. Jej pasje to psychologia człowieka, gotowanie eksperymentalne, nurkowanie i Malta. Ma kota birmańskiego.

Bibliografia:

Powieści obyczajowe (jako Serena Mackesy):
• „The Temp” (1999),
• „Virtue” (2000),
• „Simply Heaven” (2002),
• „Hold My Hand” (2008).

Thrillery (jako Alex Marwood):
• „The Wicked Girls”, 2012 (wyd. pol. „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, Wydawnictwo Albatros, 2015, przeł. Magdalena Koziej),
• „The Killer Next Door”, 2014 (wyd. pol. „Zabójca z sąsiedztwa”, Wydawnictwo Albatros, 2016, przeł. Magdalena Koziej),
• „The Darkest Sec