80’s 90’s Fantastic Heroes – wystawa w Centrum Kultury “Zamek”

Wystawa 80’s 90’s Fantastic Heroes prezentuje 40 oryginalnych plansz komiksowych z superbohaterami i bohaterami fantastyki lat 80- tych i 90- tych. Są to pracę m.in. wydawnictw Marvel, DC, Dark Horse, Image, Dynamite, autorów takich jak: Pat Ollife (USA), Sal Buscema(USA) Jesus Merino (Hiszpania), Joe Bennett (Brazylia) Mike Deodato (Brazylia), Mike Miller (Kalifornia). Na planszach bohaterowie popkultury, której eksplozję obserwowaliśmy w latach 80 – tych w Polsce: Batman, Superman, Iron Man, Captain America, Antman, He-Man, Wolverine, Aliens, Batgirl, Hulk, Thor, Punisher, Spawn, Spider Man, Terminator, Wander Woman I bohaterowie Star Trek i Gwiezdnych Wojen. Wystawa to ukłon w stronę lat 80 i 90- tych w popkulturze i fantastyce, która zarówno w literaturze, filmie, komiksach i technologii tamtych czasów osiągnęła niesamowity rozwój, którym do dziś jesteśmy zachwyceni. Weekend otwarcia wystawy 13, 14 maja będzie obfitował w ciekawe wydarzenia, które pozwolą nam na sentymentalny powrót do tamtych czasów.

ATRAKCJE WEEKENDU OTWARCIA:
KONKURS – POCZUJ LATA 80/90

Wróć do czasów młodości, zobacz, jak to było kiedyś! Zainspiruj się komiksami, filmami oraz modą z lat ’80 i przyjdź w przebraniu. Najoryginalniejszy strój zostanie nagrodzony, a każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe zdjęcie zrobione przez fotografa. Regulamin konkursu na stronie: www.zamek.wroclaw.pl

ZOSTAŃ SUPERBOHATEREM

Każdy kto odwiedzi nas w niedzielę może przeistoczyć się w superbohatera skorzystać z supermocy świetnej ręki rysownika i karykaturzysty Szymona Teluka. Szymon jest do Waszej dyspozycji od 12:00 do 16:00. Wpadnijcie przeistoczyć się w ulubionego superbohatera. Udział jest bezpłatny.

Szymon Teluk – malarz, rysownik, ilustrator. Jako twórca posługuje się głównie piórkiem i kolorem nakładanym w programie graficznym. Tworzy także w technice olejnej. Od lat rysuje karykatury oraz tworzy wizualizacje i concept-arty na potrzeby gier, eventów oraz reklamy. Prowadzi warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury.

GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY

RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Naszym celem jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców ogromnej ilością sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie. Drugim, równie ważnym, a może ważniejszym celem RetroGralni jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

WARSZTATY DLA DZIECI

Superbohaterskie warsztaty dla dzieci poprowadzi Justyna Patecka. Warsztaty z wykorzystaniem niekonwencjonalnej metody monotypii za pomocą pianki do golenia oraz barwników spożywczych. Prostota procesu tej techniki warsztatowej umożliwia uwolnienie spontaniczności i wyobraźni. Uczestnicy warsztatów poznają oraz wykorzystają także techniki maskowania, szablonów, zwielokrotnienia oraz przesunięcia. Tematem warsztatów będą superbohaterowie, który rozpoznawalne sylwetki posłużą jako szablony do stworzenia kolorowych. niesamowitych prac

KONCERTY

Podczas imprezy odbędą się trzy koncerty muzyki elektronicznej i komputerowej wykonywanej na żywo. Zagrają pochodzący z Wrocławia Katod (muzyka elektroniczna z wykorzystaniem komputerów 8/16 bitowych Commodore i Atari i tradycyjnych instrumentów elektronicznych) JDan Project oraz z Trzebnicy – MotionRide (muzyka trackerowa przygotowywana na komputerach 8/16bitowych Atari i Amga).

MotionRide – producent elektronicznej muzyki tanecznej (EDM) z okolic Wrocławia, czasem robiący również instrumentalnego rocka. Zarówno jeden jak i drugi styl łączy z brzmieniem retro, zwanym chiptune. Muzykę swoją robi w tzw. trackerach (tych nowoczesnych, jak również tych na komputerach retro, typu Amiga, Atari 65XE, Commodore 64, Atari STE, Nintendo Game Boy, PC DOS). Od czasu do czasu robi też REMIXY/covery popularnych utworów muzyki POP/Rock lub piosenek ze ścieżek dźwiękowych gier wideo. Dodatkowo zajmuje się też grafiką i animacją ośmio/szesnasto bitową (np. zwiastuny kanałów YouTube retro). Wszystko to można posłuchać i obejrzeć na kanale: www.youtube.com/user/MotionRideVideos
Wybrane utwory:

Remix ścieżki dźwiękowej gry Donkey Kong (Nintendo):
https://goo.gl/RmOHgP
Space Crusin – https://goo.gl/VIwkOI
Moo Moo Meadows – REMIX utworu ze ścieżki dźwiękowej do gry Mario Kart (Nintendo Wii) – https://goo.gl/QMNroz
The End – https://goo.gl/FQBo8O

JDan Project – pochodzi z Wrocławia. Aktualnie mieszka w Legnicy. Tworzy muzykę elektroniczną, przede wszystkim instrumentalną. Preferuje muzykę relaksacyjną, sekwencyjną, lekko rockową. Również klimaty ambientowe. Korzysta z syntezatorów wirtualnych i analogowych.

80’s 90’s Fantastic Heroes – weekend otwarcia wystawy

80’s 90’s Fantastic Heroes – 13-14 maja (sobota – niedziela), na atrakcje towarzyszące – wstęp wolny, na wystawę – 10zł. Galeria komiksu i Ilustracji w Centrum Kultury “Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Wystawa czynna do 6 lipca, wstęp – 10zł