Film o życiu i karierze piłkarskiej Jana Banasia

Film o życiu i trudnej karierze piłkarskiej Jana Banasia pod tytułem “Gwiazdy” od dziś w kinach. Jego reżyserem jest Jan Kidawa-Błoński, którego zainspirowała historia jednego z “Orłów Górskiego”, znakomitego piłkarza m.in. Górnika Zabrze, z którym zagrał w finale Pucharu Zdobywców Pucharów.

Reżyser wyjaśnia, że “Gwiazdy” to film nie tylko o sporcie, ale przede wszystkim o trudnym życiu Jana Banasia. To jest- jak mówi- portret sportowca, który jest człowiekiem “z krwi i kości”, który przeżywa dylemat i stoi przed poważnymi wyborami. Z jednej strony chce poświęcić wszystko piłce nożnej, z drugiej strony kocha piękną dziewczynę i z czegoś musi rezygnować.

PRL a życie Jana Banasia

Jan Kidawa-Błoński podkreśla, że ważnym elementem filmu jest też ukazanie jak komunistyczny reżim wpływał na życie ówczesnych sportowców. Władze spowodowały, że będący u szczytu kariery Jan Banaś nie mógł wziąć udziału ani w Igrzyskach Olimpijskich ani w Mistrzostwach Świata, które odbywały się w Niemczech, a główną przyczyną był to, że urodził się w Berlinie a jego ojciec był Niemcem.

Janowi Banasiowi film “Gwiazdy” się podobał, ale też obudził w nim wspomnienia, bo – jak mówił – właśnie tak wyglądało jego życie, które było pełne wzlotów i upadków. Najtrudniejsze do zaakceptowania było to, że jako młody sportowiec, z niezrozumiałych przyczyn, nie mógł pojechać na najważniejsze imprezy sportowe.

W rolę Jana Banasia wcielił się Mateusz Kościukiewicz. Aktor podkreślał, że chciał pokazać że można, mimo trudnych decyzji, porażek, upadków, złych decyzji i ich konsekwencji, podnieść się, walczyć dalej i próbować realizować swoje talenty i pasje.

W rolę przyjaciela i rywala Jana Banasia wcielił się Sebastian Fabijański, który uważa, że film dotyka ważnego aspektu naszego życia, jakim jest rywalizacja, zarazem będzie na pewno gratką dla wielbicieli piłki nożnej. Jego zdaniem, film będzie szczególnie ciekawy dla osób z pokolenia, które pamięta największe sukcesy polskiej reprezentacji w piłce nożnej czy Górnika Zabrze, ponieważ będzie można zobaczyć archiwalne fragmenty najważniejszych dla polskiej piłki fragmentów meczów, z komentarzem niezapomnianego Jana Ciszewskiego.

Na ekranie zobaczymy też między innymi: Karolinę Szymczak, Magdalenę Cielecką i Eryka Lubosa.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/dyd/sk