W Gdyni film Zgoda o komunistycznym obozie pracy

W Gdyni pokazany zostanie dziś między innymi obraz o komunistycznym obozie pracy czyli film Zgoda. Debiut reżyserski Macieja Sobieszczańskiego, startuje w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i walczy o Grand Prix czyli Złote Lwy.

Film Zgoda ukazuje historię stworzonego w 1945 roku w Świętochłowicach na Śląsku przez komunistów obozu pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau.

Maciej Sobieszczański wyjaśnia, że zrobił film o mało znanych wydarzeniach, które pokazują inne oblicze wojennych losów Polaków. Reżyser tłumaczy, że w tym filmie zrywa z archetypem Polaka ofiary i opowiada o II wojnie światowej z perspektywy ludzi, którzy dokonują “pewnego odwetu”. Maciej Sobieszczański wyjaśnia, że chciał, by widzowie po obejrzeniu filmu zrozumieli, że wszyscy, którzy znaleźli się w tym obozie są przegrani.

Film Zgoda – historia

Osią dramaturgiczną filmu jest historia młodego chłopaka – Franka, który zgłasza się do pracy w obozie, by ratować uwięzioną przez komunistów dziewczynę w której się kocha. Podczas pracy daje się wciągnąć w machinę brutalnej przemocy wobec więźniów. Małgorzata Sobieszczańska autorka scenariusza tłumaczy, że ten film pokazuje mroczną stronę ludzkiej natury. Scenarzystka dodaje, że w obozie byli osadzeni młodzi i starsi ludzie. Młodzi byli również ludzie, którzy go prowadzili – komendant miał 26 lat. Dopuścili się oni niezwykle brutalnych czynów i zbrodni, przez co ten film stawia pytanie “co stało się z ludźmi, którzy tam trafili”.

W filmie jedną z głównych ról, Niemca osadzonego w obozie, gra Jakub Gierszał. Aktor wyjaśnia, że tworząc swojego bohatera, wspierał się wspomnieniami byłego więźnia Gerharda Gruszki, który swoje przeżycia opisał w książce. Aktor tłumaczy, że dzięki jego wspomnieniom zrozumiał, że siłę do przetrwania dawała wtedy nadzieja, że dobro zwycięży. Jakub Gierszał dodaje, że ten film opowiada o prostych emocjach, o złu, które wyzwala się w człowieku w obozowych okolicznościach.

Film Zgoda oparty o pewne fakty

Obóz “Zgoda” podlegający komunistycznemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego funkcjonował około 10 miesięcy, zginęło w nim około 2 i pół tysiąca ludzi.

W sumie w tym roku o Grand Prix festiwalu w Gdyni walczy 17 filmów w tym 8 debiutów. Laureatów poznamy w sobotę wieczorem, a patronat medialny nad festiwalem objęła Radiowa Jedynka i Program Trzeci Polskiego Radia.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/sk