Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek

W Centrum Historii Zajezdnia otwarto wystawę, która mieszkańcom Ziem Zachodnich i Północnych powinna dać odpowiedź czy „jesteśmy stąd i u siebie”?

Wystawa pt. Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek to kalejdoskop wydarzeń ludzi, którzy odeszli i następni, tzw. repatrianci. Wystawa pokazuje początki pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które dopiero po wojnie wróciły do Polski. Ludzie wyrwani ze swoich korzeni, przyjeżdżali tylko na chwilę, wielu z nich siedziało na walizkach, bo wierzyli, że wrócą.

Wystawa jest pierwszym zewnętrznym przedsięwzięciem, które tworzy pięć różnych instytucji, tj. Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Instytut Śląski z Opola, Instytut Zachodni z Poznania, Ośrodek Badań Naukowych z Olsztyna i Muzeum Narodowe ze Szczecina.

Zobaczymy jak wrastali w obce kulturowo i mentalnie w ziemie zachodnie i północne – przybyli z Kresów ale też innych rejonów Polski nasi rodacy oraz mniejszości narodowe . Zobaczymy, jak wrastali w nową rzeczywistość ludzi, którzy byli tutaj już przed wojną. Jest też ciekawy wątek państwowości na „nowych ziemiach”.

Wystawa dla każdego

Wystawa jest interesująca dla każdego pokolenia, mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość i to jest dobry pomysł aby tu przyjść z całą rodziną. Starsi może potwierdzą a może zakwestionują, to co zobaczą, natomiast młodsi będą mogli się utożsamić z bohaterami, których widzą na zdjęciach, zwłaszcza ze swoimi równolatkami.

Dzisiaj, z perspektywy kilkudziesięciu lat, możemy powiedzieć, że ludziom się udało, bo Ziemie Zachodnie i Północne są terenami na których zamanifestował się bardzo dobrze polski duch sukcesu. Ludzie poradzili sobie z niełatwą przeszłością. Przecież te tereny były miejscem budowania trudnego porozumienia z Niemcami, którzy wywołali wojnę, w wyniku której nastąpiły zmiany granic ale też skutkiem czego, Polska była poddana presji systemu komunistycznego.

Dr Wojciech Kucharski powstała o współpracę w ramach wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich.

Autorami wystawy Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek są wybitni specjaliści z różnych ośrodków badawczych i naukowych z wymienionych instytucji> Zobaczymy materiały archiwalne zbierane będące własnością różnych ośrodków ale też udostępnione przez prywatne osoby. Wystawa zbudowana jest w konwencji biograficznej, odczujemy doświadczenia konkretnych osób z ich perspektywy.

Dr Katarzyna Bock-Matuszyk pracując nad doborem zdjęć chcieliśmy pokazać historie ludzi, tych, którzy przyjechali i tych, którzy już byli. Wszystkim nagle zmienił się świat i musieli sobie z nową rzeczywistością poradzić.

Ta wystawa ma też na celu skłonienie odbiorców, zwłaszcza przybyłych „skądś” do zastanowienia się na tym, kiedy i czy – poczuli się u siebie? Zgromadzono niemal 300 archiwalnych zdjęć i prywatnych przedmiotów. Zobaczymy filmy i nagrania relacji świadków.

Wystawa będzie do końca grudnia, potem jedzie do Szczecina. Prawdopodobnie zobaczą ją jeszcze mieszkańcy dziesięciu innych miast. Wstęp wolny.

źródło i foto: https://wdolnymslasku.com/2017/11/06/na-te-wystawe-trzeba-pojsc/