Muzeum Pana Tadeusza na wakacje

W lipcu i sierpniu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na cykliczne warsztaty dla dzieci oraz rodzin, a także nową wystawę planszową, która zaprezentuje wakacyjne chwile na Dolnym Śląsku na starych fotografiach ze zbiorów Ossolineum.

Wystawa czasowa Księgi Pana Tadeusza, poświęcona ilustracjom poematu Adama Mickiewicza, została przedłużona do 19 sierpnia. W tym czasie zapraszamy na czytanie na żywo Pana Tadeusza w wykonaniu Beaty Rakowskiej i Michała Szweda, aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W lipcu odbędzie się również autorskie oprowadzanie po wystawie, które przygotują historyczka sztuki Katarzyna Roj oraz fotograf Łukasz Rusznica.

Do połowy lipca w Galerii Ossolińskiej można oglądać wystawę planszową Między nauką a polityką, która opowiada o profesorze Stanisławie Kulczyńskim. Później zaś zapraszamy na nową ekspozycję zatytułowaną Łap chwile na Dolnym Śląsku, na której pokażemy zdjęcia znanych fotografów (m.in. Stefana Arczyńskiego, Tadeusza Szweda czy Adama Hawałeja) ukazujące wakacje z dawnych lat. W sierpniu autor wystawy Grzegorz Polak podczas wykładu przybliży historię tych unikatowych fotografii.

Wakacje to jednak przede wszystkim czas dla dzieci i rodzin, które zapraszamy na kreatywne i artystyczne warsztaty, zarówno w Muzeum Pana Tadeusza, jak i w pięknych wnętrzach Ossolineum. W każdy wtorek i piątek dzieci wieku 6–12 lat będą mogły wykorzystać muzealny wehikuł czasu, by sprawdzić, jak wyglądało dzieciństwo w czasach Adama Mickiewicza i w czasach PRL-u. Zaś w soboty zapraszamy zespoły rodzinne – nie tylko poznamy muzeum, ale wykonamy m.in. ceramiczne obiekty, roślinne farby wodne, kolorowe witraże czy też otworkowe fotografie. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

Dla dorosłych przygotowaliśmy specjalny kurs rysunku architektonicznego dla początkujących. Podczas czterech zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi perspektywy, geometrii, kompozycji oraz układu brył, zaś na koniec przygotują realizację plenerową. Zajęcia poprowadzi Ewa Spisz, która działa w ramach autorskiej Pracowni Artystycznej w Bielawie.

Program

do 15 lipca 2018

Między nauką a polityką. Profesor Stanisław Kulczyński (1895–1975)
wystawa planszowa

do 19 sierpnia 2018

Księgi Pana Tadeusza
wystawa czasowa

każdy wtorek i piątek, 3 lipca–31 sierpnia 2018, godz. 10.00

Z dziecinną radością. Świat dzieciństwa sprzed lat

wakacyjne warsztaty dla dzieci 6–12 lat
zajęcia odbywają się również w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37

soboty, 7 lipca–18 sierpnia 2018, godz. 12.00

Wakacyjne sobotnie warsztaty rodzinne

zajęcia dla rodzin z dziećmi
zajęcia odbywają się również w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37

niedziele, 8 i 22 lipca, 5 i 19 sierpnia 2018, godz. 10.00

Pod Złotym Słońcem

letni kurs rysunku architektonicznego
prowadzenie: Ewa Spisz

czwartek, 12 lipca 2018, godz. 17.00

Czytanie na żywo fragmentów Pana Tadeusza
czytają: Beata Rakowska i Michał Szwed, aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego

środa, 18 lipca 2018, godz. 17.00

Autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Księgi Pana Tadeusza
prowadzenie: Katarzyna Roj i Łukasz Rusznica

20 lipca 2018–30 września 2018

Łap chwile na Dolnym Śląsku

wystawa planszowa

czwartek, 30 sierpnia 2018, godz. 17.00

Wakacyjne fotografie z archiwum Ossolineum

wykład w ramach wystawy planszowej Łap chwile na Dolnym Śląsku
prowadzenie: dr Grzegorz Polak

Na warsztaty, wykłady, czytanie i oprowadzanie wstęp bezpłatny; liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty oraz możliwość rezerwacji wejściówek na wykłady, spotkania, czytanie i oprowadzanie: zapisy@ossolineum.pl

Wstęp na kurs rysunku architektonicznego w ramach karnetu w cenie 150 zł, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zakupu karnetów. Karnety dostępne w kasach muzeum oraz na www.bilety.ossolineum.pl.

Muzeum Pana Tadeusza – Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

To unikalne, nowoczesne Muzeum opowiada o powstaniu i losach książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, a wszystko uzupełnione ponad setką aplikacji i prezentacji multimedialnych – to efektowne zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę. Wystawy poświęcone „świadkom historii”: Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu, a także bogaty program edukacyjny i artystyczny Muzeum poszerzają tę perspektywę i pozwalają na podjęcie realnego dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej.

czynne: wtorek–niedziela 10.00–18.00

Data:
1 lipca 2018 – 31 sierpnia 2018

Lokalizacja:
Muzeum Pana Tadeusza – Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6
50–106 Wrocław

źródło: pik.wroclaw.pl