Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2018

Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2018 jest organizowany od roku 2012. Dotychczas odbyło się sześć takich plenerów. Trwają z reguły 10 dni i odbywają się w drugiej połowie sierpnia. Na ich zakończenie lub w trakcie ich trwania są organizowane wernisaże, połączone z festynem parafialnym przy Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

Plener Trzebnica 2018 przewidziany jest w terminie 21-30 sierpnia. W dniu 26 sierpnia (niedziela) o godz. 17.00 planowane jest otwarcie wernisażu w ramach festynu parafialnego Bartłomiejki.

Organizatorzy Plener Plastyczny Trzebnica 2018

Organizatorem tegorocznego pleneru jest kilka podmiotów samorządowych, kościelnych i biznesowych: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Gmina Trzebnica, Hotel Trzebnica, Dom zakonny Salwatorianów w Trzebnicy i Parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy.

Uczestnicy

Zwykle w plenerze bierze udział od 12 do 16 artystów. W dotychczasowych plenerach wzięło udział 39 artystów (niektórzy kilkakrotnie): z Polski -19 osób, Ukraina -11; Niemcy -3; Maroko -3; Armenia, Francja i USA – po 1. Należy zaznaczyć, że nie byli to amatorzy, ale artyści z dużym dorobkiem, laureaci wielu nagród i wyróżnień, profesorowie uczelni artystycznych, uczestnicy i organizatorzy wielu wystaw oraz plenerów krajowych i zagranicznych. Techniki stosowane przez nich to: malarstwo, tkanina artystyczna, biżuteria artystyczna, witrażownictwo, metaloplastyka artystyczna, sztuka użytkowa, prace z papieru czerpanego, liternictwo, grafika.

Plener Plastyczny Trzebnica 2018 to 15 artystów z Polski i Ukrainy, w tym 3 profesorów. Trwają jeszcze rozmowy w sprawie uczestnictwa artystów z Goslar (Niemcy).

MAŁO CI KULTURY? KLIKNIJ PO WIĘCEJ

Kuratorzy

Ks. Bogdan Giemza SDS (naczelny); kontakt: 609 429 405; e-mail: bogdan@sds.pl; Janusz Łozowski (artystyczny): kontakt: 606 113 856; e-mail: lozart@wp.pl

Warunki uczestnictwa

Uczestnicy pleneru są zakwaterowani w domu pielgrzyma przy Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Nie płacą oni za pobyt, w zamian są zobowiązani do wykonania dwóch prac na rzecz organizatorów.

Spotkania autorskie

W ramach pleneru są organizowane otwarte spotkanie z artystami dla miłośników sztuki.

Wystawy

Po zakończeniu pleneru, wzorem minionych lat, są planowane wystawy poplenerowe w Urzędzie Gminy Trzebnica, w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy i w Hotelu Trzebnica.

Media

Ważna rola w promocji plenerów przypada patronom medialnym. Są to redakcje Gościa Niedzielnego, Tygodnika Niedziela, Nowego Życia, Radia Rodzina i Panoramy Trzebnickiej.